Facebook

Son zamanların belki de en çok konuşulan internet sitesi. İnterneti kökten değiştirmeye çalışan bir grup. Peki başarılı olabilecekler mi? İşte bunu zaman gösterecek ....


Facebook'un kuruluş hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur. Şimdi uzun uzun anlatmak istemiyorum ama yine bilmeyenler için kısaca değinmek gerekirse Mark Zuckerberg denilen eleman tarafından kurulmuştur. Harvard'daki arkadaşlarıyla iletişim içinde olmak için kurmuştur. Kurduğu bu sistem beğenilince diğer üniversitelerden de aynı sistemi kurması için teklif almıştır. 2004 yılında temellerini attığı bu Facebook denilen nesne günümüze kadar gelerek büyümüştür. Falan filan işte. Facebook'u günümüzde bilmeyen kalmadı neredeyse. Anneannemin bile Facebook hesabı olduğunu düşünürsek sanırım ülkemizde de iyice popüler oldu. (Anneannemim bile Facebook hesabı olduğu düşünülürse derken kesinlikle şaka yapmıyorum.)

Şimdi işin hikaye kısmını ve falan filan kısımlarını geçip neden böyle bir yazı yazma gerekliliğini hissettiğimi açıklayayım. Konu bulamadaığım için değil , artık beni iyice rahatsız edip , kıl etmeye başladığı için yazıyorum. Açık açık sevmiyorum bu siteyi demek için yazıyorum. Adamlar onun bunun tahtına göz dikmişler. Boylarından büyük işlere kalkışıyorlar. Twitter ve Youtube'un birleşimi olmaya çalışmakla yetinmeyip şimdi de Google'ın tahtına göz dikmişler. "İnterneti kökünden değiştirecek bir arama motoru" yapmaya çalışıyorlarmış. Sen kimsin ? Çık dışarı çık . Kendin ol biraz. Taklitçi olma. Arama motoru olmak senin neyine. Önce adam gibi sosyal paylaşım sitesi olacaksan ol. Haddini bil yahu. Bir de Facebook'dan açıklama gelmiş. Google'ı sevmiyoruz. Google senin için ölüyor zaten.

Bir virüs gibi dünyaya yayıldı bu Facebook çılgınlığı. Önceleri sadece İngilizceyken site iyiydi. Amacına uygun olarak kullanılıyordu. İnsanlar ilkokul başta olmak üzere okuldan arkadaşlarını bulup onlarla iletişime geçiyorlardı. Eski arkadaşlar toplaşıp eskileri yad ediyorlardı , falan filan. Sitede çok fazla kalabalık da yoktu. İnsanlar bütün bir günü Facebook'ta geçirmiyorlardı en azından. Medyada , Recep İvedik gibi filmlerde sağda solda duyulmaya başlanınca sitede birden patlama oldu. Üstüne üstlük Facebook Türkçe Dil desteğini de ekledi. İngilizce diye abone olmayan insanlar da abone olmaya başladı. Kısacası sitenin iyice boku çıktı desem yeridir. Şimdi Facebook'un Yonja tarzı arkadaşlık sitelerinden hiçbir farkı kalmadı. Tanımadığı insanları zevk için ekleyip daha sonra profili "Sana aşığım. Güzelim numaram şu seninle konuşalım. Çok tatlısın beni Msn'e ekle" tarzı yazılarla dolu hatunlar da belirmeye başladı garip olarak. Tabi böyle hatunlar olunca aynı amaçla Facebook'u kullanan erkeklerin sayısı 500 kat arttı.   

 Facebook'u evet sevmiyorum ama takdir edilmesi gereken yönleri de yok değil. Adamlar daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Siteye Türkçe dil desteğinin eklenmiş olması aslında büyük bir gelişme. Yardımcı uygulamalarla siteyi her daim ayakta tutuyorlar. Sevmesemde arkadaşlarımla en kolay iletişime geçme aracı. Her ne kadar sildiğin resimleri bile depolayıp, seninle ilgili bilgi toplamaktan hoşlanan bir site olsa da , adamların yükselişini takdir etmemek elde değil.Sempatik görünmek için de herşeyi yapıyor adamlar. Hata mesajına kadar her şeylerine dikkat ediyorlar. Ahanda bir örnek :Amanın!
Bir şeyler ters gitti. Bunu en kısa sürede düzeltmeye çalışıyoruz. Tekrar deneyebilirsin.


Ama daha önce yüz kere de belirttiğim gibi Facebook'u sevmiyorum kardeşim. Kim nerede , nerde , kiminle ne yapıyor ? Bırak abi kim kimle ne yapıyorsa yapsın. Özel hayatını yüzlerce kişiyle paylaşmanın alemi ne ? Sanane abi milletin fotoğraflarından , özel hayatından . Ama olmuyor işte. Nasıl Pazar Keyfi , Televole tarzı programlar birçok insan tarafından izleniyorsa Facebook'da aynı nedenlerden dolayı kullanılıyor. Milletin özel hayatı her zaman ilgi çekici oluyor. Adamlar da bunu çok güzel bir şekilde kullanıyor.


Bunca yazıdan sonra hala daha neden Facebook kullanıyorsun diye sormazlar mı adama ? Sorarlar. Peki neden hala Facebook kullanıyorum. İnanın bunu ben de bilmiyorum.

Yorumlar

Lütfen bizimle fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlarınız bizim için önemli.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder