İnternet Nedir ? Türkler Niçin Kullanır ?

Birazdan okuyacağınız yazı baştan aşağıya eleştiri yüklü bir yazı olacak. Artık yetti dedirtecek olaylardan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Birazdan okuyacağınız şeyler rahatsız verici olabilir. İsterseniz bu yazımı okumayın hatta. Sizi de eleştiriyor olabilirim.

Yazının kısa giriş bölümünde de belirttiğim gibi bu yazı gerçekten rahatsızlık verici olabilir. Başlıkta " Türkler interneti niçin kullanır ? " diye bir genelleme yaptığımın da farkındayım. Herkes bu şekilde davranmıyor tabiki. Yazım benden bu şekilde davranan insan topluluğuna gelsin.
Forum nedir ? Forum dendiği zaman ne anlıyoruz ?

Forum ingilizce bir sözlük olup "meydan" anlamına gelir. Gerçek hayatta birbirini tanımayan insanlar nasıl bir meydanda bir araya gelip , iletişim kuruyorsa internetin meydanı da aynı şekildedir. Birbirini tanımayan insanlar internetteki forumlarda bir araya gelip birşeyler paylaşırlar. Türkiye'de paylaşılan şey çoğunlukla illegal içeriklerdir. Filmlerin , müziklerin , programların , oyunların , kitapların ve aklınıza gelebilecek birsürü içeriğin çoğunlukla paylaşıldığı yerler forumlardır. Buraya kadar herşey normal denilebilir. Neden normal diyorum sadece Türkiye'ye özgü olan bir durum söz konusu olmadığı için. Bu paylaşılan şeylere nezaketen teşekkür etmek de forumlar için önemlidir. Ama çalışmayan linkler için teşekkür etmek , bir konunun altına konuyla alakasız , hiç olmayacak şeyler yazmak , bazı yazılara aşırı tepki vererek küfür etmek , kendi reklamını yapmak sanıyorum sadece bizde bu kadar popüler. Kardeşim linkler ölü , lütfen linki yenilermisin diyen bir forum mesajının altına hiç bakmadan teşekkür ederim , paylaşımın için sağol kardeşim yazmak ne demek ? Ya da arkadaşlar bilmem kaç senesinde böyle bir çizgi film vardı , konusu böyle böyleydi , türkçe dublajını bulup ekleyebilir misiniz? diye mesaj yazan bir insana paylaşımın için teşekkürler yazmanın alemi ne ? Niye teşekkür ediyorsun ? Adam bir isteğini forumda seninle paylaştı diye mi ? Aslında cevabını bildiğim şeyler için bu insanlara kızıyorum. Bu insanların amacı foruma çok fazla mesaj gönderip , yazdığı mesaj sayısını arttırmak. Peki ne oluyor bir sürü boş mesaj gönderince ? Cevabı çok basit. Mesaj sayısı arttıkça forumdaki rütbesi (!) de artmış oluyor. Böylece sözüm ona forumda daha saygın bir yere gelmiş oluyor. İleride bu tipleri  moderatör yapıyorlar. Forum onlardan sorulmuş oluyor. 2005 yılında daha sık girdiğim bu forum sitelerinden bir tanesinde tanık olduğum bir şeyi de yeri gelmişken paylaşayım. Mesaj sayısı benden daha az olan bir eleaman iki günde kasıp yaklaşık 1000 - 1500 tane konuya cevap yazıp mesaj sayısında beni geçti. Daha sonra da moderatör oldu. Demek ki iki günde dünyanın mesajını yazmak -- ki çoğu Teşşekkürler kardeşim , çok sağol vb. ----- insanları bu tip yerlerde üst sıralara taşıyabiliyor. Bu forumlarda her telden konu bulunur. Rüya tabirlerinden oyunlara , E- booklardan siyasete her konu mevcuttur. Size tavsiyem bu çöplük tarzı sitelerden birine üye olacaksınız kendinizi çok kaptırıp da zamanınızı öldürmeyin.

Blog nedir ? Blog dendiğinde ne anlıyoruz ?   

Blog yazmak normalde bir hobidir. İnsanın kendi düşüncelerini rahatça yazabildiği , kimsenin karışmadığı çok güzel mekanlardır. Blogger.Com ve Wordpress.Com gibi sitelerde blog yazmak isteyen herkes sayfa oluşturabilir. Ne yazıkki biz bu tip siteleri amaçları dışında, hiç olmayacak şekilde kullanıyoruz. Sonra da bu servisler kapatılınca neden kapatıldı diye kızıyoruz. Adamlar bu servisleri kapatmakta yerden göğe kadar haklılar. Sana blog yazasın diye sunulan bu servisleri , "Kurtlar vadisi bilmem kaçıncı bölüm , Prison Break bilmem kaçıncı bölüm , bilmem kimin şu albümü , yok şu programın crack dosyası , bilmem kimin +18 vidyosu gibi amacından saptırılmış şeylerle doldurursan , niye kapattılar yahu diye kızmayacaksın. Programı tanıt tamam , diziyle ilgili görüşünü bildir tamam , albümü tanıt ona da tamam ama bu tip şeylere girme. Kendi halinde blog yazan insanların  servislerinin kapanmasına neden olma. Wordpress.com'a giriyorum en çok girilen bloglarda hep bu tip bloglar var. En revaçta olan bloglar bunlar. Göz göre göre bu tip servislerin kapanmasına neden oluyorlar.

Blog yazılarının altına bazen o kadar kötü yorumlar yapılıyor ki , insan şaşırıyor. Ben Prison Break'in 4. sezonu başladı diye yazı yazmışım , adamın biri gelmiş niye indirme linklerini vermiyorsun diye küfür etmiş. Ben sana indirme linklerini vermek zorunda mıyım? Nasıl böyle saçma bir düşünce yapısına sahipse bir de küfür ediyor. Onun için yorumlarda kısıtlamaya gittim. Adam akıllı yorum yapan (iyi veya kötü) adını , adresini yazsın yorumunu yapsın. eleştiriyorsa adam gibi eleştirsin. Nasıl bir saçma mantıktır hala daha çözebilmiş değilim.

Birbirinin kopyası içerik

İnternete bir konuyu aratırken sizde dikkat etmişsinizdir. Arattığınız konuyla ilgili çıkan sonuçlar bazen birbirinin kopyası şekliinde karşınıza çıkar. Bir sitede (çoğunlukla forumlarda) okuduğunuz yazıyı başka bir forumda tekrar okursunuz. Arasında hiçbir fark yoktur. Direk kopyala yapıştır yapılmıştır. İzin verilen ölçüde bir yazıyı kendi bloğunuzda , sitenizde , forumunuzda yayınlayabilirsiniz. Bunu bende yapıyorum, gayet de normal. Ama bir siteden bir yazıyı aldıysanız veya alıntı yaptıysanız en azından kaynak göstermeniz gerekli. Ben alıntı yapıp da kaynağını bildiğim tüm yazıların altına hangi siteden / forumdan / blogdan alıntı yaptıysam , alıntı yaptığım sitenin adresini belirtiyorum. Olması gerken de bu. Ama çoğunlukla forumlarda bu iş bu şekilde yürümüyor. Millet kopyala yapıştır yapıyor altına hiçbirşey yazmıyor. Ama artık "Alıntıdır..." ibaresini kullanıyorlar. En azından bu da bir gelişme. Belki ilerleyen zamanlarda linkleri de verirler.

Birbirinin kopyası yazıların nedeni de belli. Bu sitede herşey var dedirtmek. Bir süre sonra bu siteler büyük bir çöp yığınına dönüşüyorlar. İnsanlar bir süre sonra sıkılıp bu tip sitelerde zaman geçirmemeye başlıyorlar. Büyük forum olmaya çalışan siteler de birbirinden çaldıkları içeriklerle biryerlere gelmeye çalışıyorlar.

Bir forumda yüksek bir konuma gelmek veya bir blog yazısına küfür etmek insanlara ne kazandırıyor bilmiyorum.Bu davranışların sonunun gelmeyeceği , çoğalarak devam edeceğini çok rahatlıkla görebiliyorum.

Yorumlar

  1. çok iğrenç bir site olduğu belli hem burada aradığım konuyu bulamadım

    YanıtlayınSil
  2. İyi de ben Google mıyım ? Senin her aradığını karşına çıkartayım. Sen aramasını bilmiyorsan ben ne yapayım ? Senin için Google'da arama nasıl yapılır diye bir yazı mı yazayım ? Neye göre iğrenç bir site ? Tasarımı mı kötü ? Yazdığım yazı mı kötü ?

    YanıtlayınSil
Lütfen bizimle fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlarınız bizim için önemli.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder