Asrın Derbisi Mi ? Dünya Derbisi Mi ?

İster "Asrın Derbisi" diyelim , istersek "Dünya Derbisi" sonuçta bir derbi karşılaşmasının heyecanı bütün Türkiye'yi sarmış durumda. 100 yıldan fazla mazileri olan iki Klüp Fenerbahçe ve Galatasaray Ali Sami Yen'de karşı karşıya gelecekler. Peki derbinin 100. yılında gelinen durum ne ve iki takımın son durumu nasıl ?

Nerede o eski derbiler ? :)

Öncelikle eski derbilerden biraz söz etmek istiyorum. Yaşımın yettiği kadar ve hatırlayabildiğim kadar geriye gidiyorum. İki taraftarın yan yana maç seyrettiği kavga ve dövüşün olmadığı derbileri malesef hatırlayamıyorum. O zamanlar çok küçük olduğum için sadece babamın anlattıkları kadarını biliyorum. Keşke şimdi de öyle olsa, insanlar kol kola maç seyretse kavga dövüş olmasa diyorum. Ama yakın bir zamanda böyle bir şeyin olması pek mümünatlı görünmüyor. Nedense Türkiye'de Fenerbahçe herkesin düşmanı olarak ilan edildiği için bütün takımlar Fenerbahçe'ye bir parça karşı. Fenerbahçe ksıkanıldığı için midir , yoksa zamanında yöneticilerin takındığı tutumlardan dolayı mıdır nedir bu durum böyle. Fenerbahçeli olanlar ve Fenerbahçeli olmayanlar gibi kesin bir ayrım söz konusu.

Ama nisbeten yakın zamanda oynanan bir derbi Fenerbahçe'nin 3-0 geriye düştüğü ve daha sonrasında maçı 4-3 kazandığı derbiyi hayal meyal hatırlıyorum demeyi çok isterdim ama hatırlamıyorum. 3.05.1989 yılında oynanan bu derbide ben henüz 2 yaşımdaydım. Ama daha sonrdan izlediğimde gerçekten güzel maç olmuş. O zamanlar stat ikiye bölünüyormuş. Yarısında Fenerbahçeliler , yarısında Galatasaray'lılar oyuruyormuş. Kısacası o zamanlar bile güzelmiş :) .

95-96 Sezonundan Günümüze

En net hatırladığım sezon 95 - 96 sezonu. En eski bu sezona kadar geri dönebiliyorum. Fenerbahçe o sezon Trabzonspor'u yenip şampiyonluğa ulaşmıştı. Eğer Fenerbahçe yenilseydi Trabzonspor şampiyon olacaktı. Tam hatırlamamakla beraber sanırım beraberlik de Trabzonspor'a yarıyordu. İşte Trabzonspor'luların Fenerbahçe'den nefret etmelerinin en önemli nedenlerinden biri budur. Konumuza geri dönecek olursak 95 - 96 sezonundan günümüze Fenerbahçe'nin hemen hemen tüm maçlarını takip ediyorum. Fenerbahçe maçlarına verdiğim parayı biriktirseydim :))) Kesin araba alırdım :)) Eğer yanlış saymadıysam bu sezonla birlikte 14 sezon ediyor. 7 kez Galatasaray'ın , 5 Kez de Fenerbahçe'nin şampiyonluğuna tanık oldum. 6-0'lık maçtan diğer maçlara yazacak çok konu var ama ben yavaş yavaş günümüze dönmek istiyorum.

Günümüzde Derbi

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın lige havlu attığı , her iki takımın da son çırpınışları olan bu derbi mücadelesi yine olaylı geçecek. Galatasaray taraftarları Emre Belözoğlu'na küfürler yağdıracağı , Lincoln'ü alkışlayıp efsane oyuncuları Bülent Korkmaz'a tepki yağdıracakları bir maç bekliyorum. Son senelerin sonucu en kestirilemez derbisi olarak görülüyorum. Her iki takım da aynı konumda ve iki takımın da birbirinden aman aman bir fark yok. Fenerbahçe'nin psikolojik avantajı , Galatasaray'ın saha avantajı var. Ligin ilk yarısında Fenerbahçe'nin kazanacağı çok yüksek bir ihtimaldi ve nitekim Fenerbahçe 4-1'lik bir skorla kazandı. Bu maç için bir tahminim yok. Beraberliği düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Rıdvan Dilmen'e katılıyor ve bu maç üst biter diyorum. Tabi ki gönlümün Fenerbahçe'nin kazanmasından yana ama Fenerbahçe'nin bir haftası bir haftasına uymadığı için nasıl oynayacaklarını kestirmek gerçekten güç. Eskişehir maçındaki gibi oynarlarsa , Aziz Yıldırım'ın fırçasını beklerlerse işimiz zor.

Carlos Varım Dedi !

Fenerbahçe Spor Klubü sosyal sorumluluk çerçevesinde Fenerbahçe'li sunucu Acun Ilıcalı'nın programı olan "Var Mısın Yok Musun ?" yarışmasına katıldılar. Fenerbahçeli sporcuların kutuları açtığı yarışmada yarışan kişi Roberto Carlos'du. Roberto Carlos yarışmadan iyi bir ödülle ayrıldı ve Acun Ilıcalı'nın işitme engelli çocuklar için açtığı okula bu ödül bağışlandı. Fenerbahçe'li futbolcuların ve roberto Carlos'n morali bir parça olsun yerine gelmiş olarak gözüküyordu. Roberto Carlos taraftarlara iki kupayı da alacaklarının sözünü verdi. Gerçekten Eskişehirspor maçında bambaşka bir Carlos vardı sahada. Her zamankinden daha çok mücadele eden ve işini yapmaya çalışan bir Carlos. Galatasaray maçından önceki tek umudum Roberto Carlos .

Yorumlar

Lütfen bizimle fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlarınız bizim için önemli.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder