Cep'ten 'telesekreter'li soygun...

Cep telefonları ile her arama sırasında ekranda beliren 'aktif aramalar' yazısı ile kullanıcıların kontörlerinin gizlice iç edildiği ortaya çıktı. Teknolojik oyunlarla 'Biz bu sistemi yaptık, siz de uygulasaydınız' gibi savunmalarla kullanıcıların resmen soyulduğu ortaya çıktı.

Aktif arama sistemi, aradığınız kişiye ulaşılamadığı taktirde dinlediğiniz "aradığınız kişiye ulaşılamıyor" mesajı ile birlikte hattınızdan otomatik olarak bir normal arama karşılığı kontör düşülmesini sağlıyor.
Tüm AVEA, TURKCELL ve VODAFONE kullanıcıları için geçerli olan bu uygulama ile, normalde cep telefonu hatlarında default (fabrika çıkışı) olarak ayarli bir telesekreter yokken, herkese bu telesekreter otomatik olarak ayarlı geliyor.
Yani, kullanıcının hiç bir şeyden haberi yokken,
aradığı ve ulaşamadığı her kullanımda hemen 1.5 kontorünün çalınıyor.

Kullanıcı, eğer iki dakika sonra yine ulaşamazsa 1,5 kontör daha gidiyor. İşin en acı tarafı ise kimsenin böyle bir uygulamadan haberinin olmaması ve telesekreteri bedava zannetmesi. Telefon şebeke istasyonu yetkilileri ise kendilerini arayan kullanıcılara; ##002#'yi arayarak tele sekreterin kaldırılabileceğini anlatmakla yetiniyor.

Sizi arayıp da ulaşamayanların hattından kontor düşülmesini istemiyor iseniz, telesekreterinizi telefonunuzdan ##2# 'i tuşlayıp arama tuşuna basarak iptal edebilirsiniz.

Kaynak: SABAH Gazetesi / 04.10.2008
http://www.sabah.com.tr/haber,571162DEE432449A8668E68874950ADD.html

Yorumlar

Lütfen bizimle fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Yorumlarınız bizim için önemli.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder