Bursa maçının faturası kime kesilmeli ?

Artık her maçtan sonra blog sayfama Fenerbahçe ile ilgili yazılar yazmaya başlayacağım. Böylece hakem hatalarını da teknik direktör , yönetim , futbolcu hatalarını da her hafta sonunda değerlendirmiş olacağım. Çünkü her sene sonra Fenerbahçe'yi çekemeyen insanlardan şaibeli ligde şampiyon oldunuz veya hakkımızla şampiyon olduk masallarını dinlemekten bıktım. Daha 2 -3 sezon önce babamla birlikte, yapılan hataların bir listesini tutmuştuk. Her maçı izlediğimiz için bu listeyi tutmak pek de zor olmamıştı . Sene sonunda medyanın işine geldiği gibi bu gerçekleri yansıtmakta olduğunu hep beraber gördük. Bu süper lig ayarlı kardeşim kim ne derse desin. Zamanında Fenerbahçe'ya yapılan haksızlıkların listesini millete mail olarak atsam hadi ya ben hatırlamıyorum derlerdi ve dediler de.

Maçla ilgili değerlendirmeme gelince Inter maçında gerçekten çok güzel bir futbol oynayan ve hakettiği galibiyeti alan Fenerbahçe Bursa maçının ilk yarısında adeta uyudu. 2. yarıda kendine geldi ama Bursa'dan galip gelmeyi başaramadı. Bursa'da gerçekten çok güzel bir atmosfer vardı. Keşke bütün Anadolu takımlarının seyircileri böyle olsa. Futbol olarak değerlendirdiğimde ise rakibini oynatmamak için her türlü yolu kullanan Bursa başarılı oldu. Tekmelerin havada uçtuğu maçta Fenerbahçeli futbolcuların sakatlanmaması bence bir mucize. Burdan hepsini kutlamak lazım. Bursa'nın bu tekme tokat futboluna hakem seyirci kaldı. Maç fauller yüzünden o kadar duraksadı ki normal şartlar altında maça abartısız 10 dakika uzatma yapmak gerekirdi. Ama hakem klasikleşmiş 5 dakika sınırını geçememekle birlikte sadece 3 dakika uzattı. Semih'in attığı bariz golü vermesi sevindirici bir gelişme. Bazı kasıtlı olduğunu düşündüğüm spor programlarında ki bunların başında maraton geliyor , gole ofsayt denildi. Ofsayt diyen şahsiyet de Erman Toroğlu.

Bi kere Erman Toroğlu kimdir ? Erman Toroğlu'nun söylediği herşey doğru mudur? Bu ülkede Erman Toroğlu sanki tartışılmaz otorite olarak görünüyor. Hani bir cinayetten sonra görevli kişiler olay yerine gelir , delilleri toplar Laboratuvar ortamında bu delilleri raporlara döker. Sonra bu rapor bilirkişi raporu halini alır ve tartışmasız bir rapor olur. Erman Toroğlu'da bilirkişi midir? Söyledikleri bir bilirkişi raporu mudur? Hakemlik yaparken hiç hata yapmamış mıdır? Televizyondan bir pozisyonu 80 kere yavaş çekimde ve farklı açılardan izledikten sonra karar veren bir insan acaba hakemliği sırasında kendisine böyle birşey yapılsaydı ne tepki verirdi? Erman Toroğlu muhabbetini daha fazla uzatmak istemiyorum.

Zico'ya gelince. Bence çok fazla eleştirilen Zico yavaş yavaş doğruları bulmaya başlıyor. Sarı kart gören ve bu maçta kötü bir performans gösteren Deniz Barış'ın ve bir türlü özlediğimiz, bildiğimiz performansına kavuşamayan Önder Turacı'nın yerine Colin Kazım'ı ve Gökhan Gönül'ü alması olumlu bir hareketti. Bu futbolcular girdikten sonra Fenerbahçe tek ön liberolu sisteme döndü ve daha atak bir yapı sergiledi. Zaten değişikliklerden sonra da gol geldi.Maçtan sonra Semih "Hakem penaltımızı vermedi ve bana penaltı yapan İsmail Güldüren de penaltı yaptığını kabul etti" dedi. Nedense bu hiç tartışılmadı (!) . Maçtan sonra hep hataları üstlenen Zico'nun bu maçta oyuncularını suçlaması da doğru bir hareket. Zico'nun Antep maçındaki gibi bir değişikliğe gitmesi ve Avrupa maçlarından sonra yedek oyunculara şans vermesi bence daha olumlu olur.Zico galiba Antep maçındaki gibi değişikliğe gidebilirim demiş ve bu karar yerinde olur. Artık Turkcell Süper Lig'de toplarlanmanın vakti geldi ve geçiyor da. Bu maçta Fenerbahçe, diğer maçlardan daha iyi bir futbol ortaya koydu. Bu sevindirici bir gelişme olarak görülebilir ama yeterli değil.

Bu maçın faturasını futbolculara ve sevgili hakem kardeşimize kesiyorum.

Yorumlar

Popüler Yayınlar