John Doe

Engineer

Developer

Freelancer

Coder

Pazartesi, Ağustos 20, 2007

I am Back ! :)
Avrupa Yakası'nın ünlü Burhan abisinin işten kovulup, daha sonra işe geri döndüğünde dediği gibi " I am Back!" . Arşivime göz atacak olursanız çok uzun zamandır bu bloğa yazı yazmadığımı göreceksiniz. Sanırım en son yazıyı 2005 yılının ekim ayında yazmıştım. O günden bu güne neden yazmadığımı açıklamak için ve artık yeniden bir başlangıç yapmak istediğim için, böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

Bunca Zamandır Nerelerdeydin Yeavrum !

Bu bloğa yazmayı bıraktığımdan beri internette bir çok iş yaptım. Tabi bu işlerin hemen hemen hepsi gerek tanıtım, gerekse gerekli ilgiyi göremediği için pek duyulmadı normal olarak. Kısacası kendim için birşeyler yaptım diyebiliriz.

Neler yaptığımı kısaca özetlemek gerekirse ilk önce Orgfree.com adlı ücretsiz web alanı veren bir siteye üye oldum. Artık gerçek bir site yapmak istiyordum. Artık blogger beni kısıtlıyor demeye başladım. Bir internet sitesi hazırlayıp bu alana yükledim. Kolay phpbb forum kurulumu yapma özelliğinden de faydalanıp bir de forum kurdum. Oh fıstık gibi bir site yaptım diye düşünürken birden birşeyi farkettim ki bu siteye giren olmazsa bu site gelişemez ki dedim. :) Ardından ailemde ne kadar insan varsa mail ve msn messenger yoluyla haberdar ettim. Hepsine siteme üye yaptım . Ama ailemdeki insanlar beklediğim ilgiyi göstermedikleri için büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. :(

Daha Büyük Bir Site Mi Geliyor ?

Bu siteye benden sonra en fazla yazı yazan kişi kuzenim Burak olmuştu. Zaten Burak'la beraber Blog olayına başladık diyebilirim. Ben bloggerdan bir blog sayfası açtıktan sonra o da bir blog sayfası açmıştı. Kendi sayfasının büyük bir çoğunluğunu benden kopyaladığı için ve bende kendisine yardım ettiğim için, benim blog sayfamdan hiç bir farkı olmayan bir "Kopya Sayfa" oluşturdu. Baktım benim sayfamla Burak'ın sayfası birebir aynı , " Gel Kuzen bir site kuralım yeav" dedim. Zaten o da daha önce gel beraber birşeyler yapalım diyordu , bende onaylamış olunca bir site yapma fikri bize gerçekten de cazip geldi. Yanılmıyorsam Nisan Ayında "yssbrk.com" adlı bir site kurduk. Bu siteye o zamanlar Türkiye'de yavaş yavaş popüler olmaya başlayan "Joomla" yı kurduk. Buraya kadar herşey güzel ama bu siteye hangi konuda yazacaktık işte bu çok büyük bir problemdi. Neyse lafı uzatmayayım bu site pek tutmadı. Bu "joomla" denilen site yönetim programına alışamamamız ve siteye yazacak doğru düzgün birşey bulamamamız nedeniyle bu site tam bir hayalkırıklığı oldu.

Bu Sefer Başarıcaz Gibi !

Yssbrk.com pek kolay ezberlenecek bir isim olmadığı ve kısaltmalardan oluşan bir site ismi olduğu için başarısız olduğumuz sonucunu çıkardık."Bu YssBrk ne ya ? " diye bir soru aklınıza geldiyse hemen bir altyazı geçeyim : Yavuz S. Serdar ile BuRaK 'ın büyük harflerle yazdığım kısaltmasının birarya getirip oluşturduğumuz ultra enterasan bir şey. Bir şey yani açıklaması yok, açıklayamıyorum bile :) . Neyse adam gibi bir site adı bulalım diye araştıralım dedik. Sizde bu yazıyı kazara okuyorsanız ve bir site yapmaya niyetiniz varsa, önce site adı ne olacak bunu kararlaştırın. Güzel birşeyler bulmaya çalışın çünkü bulana kadar canınız çıkıyor. Mitolojiye ilgim olduğu çin başladım mitolojiden arama yapmaya birkaç güzel isim de buldum ama pek akılda kalmadığı için bunlardan da vazgeçtim. Sonra kuzenimin "Club'lı kulüplü bi isim olsun" isteğine uyarak Clubber35.com ismini bulduk. Bu isim Yssbrk.com'dn daha akılda kalır bi isim olduğu için beğenildiğini söyleyebilirim.

Beklentiler Büyük

Güzel bir site ismi bulduk , eski tecrübelerimiz de var derken siteyi hazırlamaya başladık. Site açık kaldığı süre içerisinde Mkportal , Wordpress , Smf , phpbb vb. bir sürü şey kurdum. Yani açık kaldığı süre içerisinde piyasadaki bir çok web yöneticisini denemiş oldum. Eee uzatma site başarılı oldu mu? diye soracaksanız hemen söyleyeyim bu site de diğer 2 site gibi hayalkırıklığı oldu. Hayalkırıklığı 3 etti yani :) . Çünkü sitenin belli bir özelliği yoktu. Yani bir oyun sitesi , bir inceleme sitesi , bir haber sitesi vs. vs. böyle bir site değildi. İnternet çöplüğünde yer alan " Abi ne ararsan bu sitede" felsefesiyle yayın yapan sitelere dönüştü. Hoş benim diğer siteler gibi rapid paylaşım linleri veren, ne kadar korsan şey varsa gel indir kardeş diyen ve sadece forum sitesi olan bazı siteler gibi olmak istemeyişiminde nedenleri var. Türkiye'de korsanı önlemeye çalışıyorlar ama bu tip siteler her zaman daha çok tutuluyor. Birde sitede tek başıma kaldım. Siteye yeteri kadar kullanıcı çekemedik. Bir çok database sorunumuz oldu. Database sıfırlanıp sıfırlanıp geri dönmeye başladı. Bu yüzden de kullanıcı kaybettik galiba. Toplam kullanıcı sayımız hiç bir zaman 50 kişiyi aşamadı. Kuzenimde bazı şeyleri bahane edip siteyle ilgilenmeyince site bana kaldı. Ben de siteyi deneylerim için kulandım. :) Kapanmadan önceki 3 - 4 ay boyunca hiç ama hiç ilgilenmedim ve site uçtu. Ama işin en komiği Google'da kayıtlı olmamamıza rağmen kendini "Hacker" zanneden bir kaç saftiriğin sitemizi bulup hacklediklerini düşündükçe hala daha gülüyorum. Zaten gerçek bir hacker benle uğraşarak zaman kaybetmez. Git birsürü Pkk siteleri var onları hackle. En azından yapmış olduğun işin bir amacı olur. Böyle birkaç kere hacklendik. Hatta bi kere hacklenmemin gerekçesi sitemde dine aykırı birşeyler olmasıymış. Ben hala daha düşünüyorum bu eleman bomboş sitede böyle birşeyi nasıl buldu helal olsun diye. Hani böyle birşey olsa tamam diyeceğim !

Geri Dönüş Sinyali

Bu iki site de tutmayınca doğal olarak kapandı. Ben de Kocaeli'ye gitmeden önce wordpress.com'da bir site açmıştım. Kişisel bir site olacaktı. Onla da pek fazla ilgilenemedim ama yine de beni idare ediyordu. Geçenlerde wordpress.com'a birşeyler yazmak için girdiğimde aynen aşağıdaki tabloyla karşılaştım.

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

T.C. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi 2007/195 Nolu Kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.

Access to this site has been suspended in accordance with decision no: 2007/195 of T.C. Fatih 2.Civil Court of First Instance.


Türkiye birkaç eleman yüzünden yeni bir Youtube vakası yaşıyor. İnsanların birşeyler karaladığı günlükleri ya da blogları birkaç eleman yüzünden kapalı. Bende ait olduğum yere Google bünyesine dönmenin zamanı geldiğini düşünüyordum, bu olay işin tuzu biberi oldu. Zaten projelerim gibi birkaç sayfayı bloggerdan yayımlıyordum.

Çok Konuştum Galiba :)

Ve son olarak burdayım. Geri döndüm :) .Eski temamı değiştirip yepyeni bir tema yaptım ve bu yazıyla da yeni bir başlangıç yapıyorum .Google'ın bütün hizmetlerini kullanmaya devam ediyorum :) .

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna Veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

0 Comments:

Yorum Gönder

Contact Me

Adress/Street

12 Street West Victoria 1234 Australia

Phone number

+(12) 3456 789

Website

www.johnsmith.com