Amarula


Amarula , Güney Afrika'da yetişen Marula ağacı , kremalı likör ve şekerden yapılan bir içkidir. Marula ağacı Fil ağacı ve Evlilik ağacı olarak da anılır.Bu ağaç olgunlaşmaya başladığında meyvasında alkol oluşur. Meyvasında alkol bulunan tek ağaçtır .Amarula isimli içki ilk kez 1989 yılında piyasaya sürüldü. Baileys'in İrlenda Kremasından yapılan (Irish Cream) liköründen sonra en çok satılan ikinci likörlü içki oldu. Bu içki özellikle Brezilya'da ,Güney Amerika'nın doğu ve güney kıyılarında çok tutuldu. Amerika pazarında da yerini aldı. Marula Ağacına Fil Ağacı da denmesinden dolayı Amarula içkisinin üzerinde fil resmi bulunur. Sosyal sorumluluk çerçevesinde Bailey's firması filleri koruma altına almıştır.

Marula ağacının ve Amarula içkisinin hikayesi kısaca böyle. Afrika'da yetişen bu ağacın meyveleri hayvanlar tarafından çok seviliyor. Zürafasından maymununa kadar bir çok hayvan bu ağacın meyvesini yiyebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu meyveleri yiyen hayvanların sonunu tahmin etmek hiç de zor değil 😄 .


Amarula Ağacının Meyvesi
Merak Edenler için Amarula isimli içki Türkiye'de de satılıyor. İnternette biraz araştırma yaptım ve iki kadehten sonra sarhoş ettiğine dair yazılara rastladım. Fiyatına gelince yukarıdaki resimdeki içki 56 TL (2007 fiyatı, 2017 yılı fiyatı 70cc 77 TL). 50 Cl'lik olanı da 9,5 dan satılıyor. Almak için buraya ve buraya göz atabilirsiniz.


"Saru Mo Ki Kara Ochiru" diye bir Japon atasözü vardır. Bu söz "Maymunlar bile ağaçtan düşer" anlamına gelir. Maymunların neden ağaçtan düştüklerini aşağıdaki vidyolarda görebilirsiniz 😊😊😊...